Probiotika a prebiotika
Probiotika jsou živé bakterie, které pomáhají udržet zdravou střevní mikroflóru. Kromě toho mají vliv na celý imunitní systém. Dostatečná přítomnost probiotik v těle je nezbytná pro správné fungování střev a pomáhá předcházet zánětlivým procesům ve střevě.
Naše střeva jsou osídlena miliardami bakterií a mikroorganismů, které mají pro naše zdraví velký význam. Představte si mikrobiom jako různorodou komunitu organismů, které kooperují, aby udržely tělo zdravé. Mezi bakteriemi musí být rovnováha. Pokud dojde k nerovnováze, často se to projevuje snížením imunitních funkcí, poruchami trávení, nedostatečnou absorpcí živin, autoimunitními onemocněními, chronickou únavou nebo poklesem energie. Probiotické bakterie pomáhají udržovat střeva zdravá tím, že brání růstu škodlivých bakterií a posilují střevní bariéru po narušení nemocí nebo léky.
Probiotika najdeme ve fermentované zelenině (kysané zelí, okurky, kimchi) nebo v kysaných mléčných produktech (kefír), ale lze je také užívat jako doplňky stravy.
Prebiotika
Prebiotika jsou látky nestrávené v tenkém střevě, slouží jako živina pro probiotické bakterie, a tím podporují jejich růst. Mimo to zlepšují absorpci minerálů, zvyšují citlivost na inzulín, zvyšují pocit sytosti a snižují chuť k jídlu. Prebiotika se přirozeně vyskytují např. v kořenové zelenině, oříšcích, chia semenách, čekance či artyčocích. V mateřském mléce jsou prebiotika po laktóze a tucích třetí nejvíce zastoupenou složkou. Mezi nejznámější prebiotika patří oligofruktóza, inulín, galaktooligosacharidy a laktulóza.