Lípa srdčitá pupen P28 tinktura Naděje 50 ml
Blahodárné účinky na dýchací systém, podpora obranných reakcí organismu, posílení imunitního systému, zklidnění a optimální relaxace a spánek, povzbuzení jaterní aktivity, usnadnění trávení. Více
Kód produktu: P00111-50mlDoprava a platba
Blahodárné účinky na dýchací systém, podpora obranných reakcí organismu, posílení imunitního systému, zklidnění a optimální relaxace a spánek, povzbuzení jaterní aktivity, usnadnění trávení.
- Latinský název: Tilia vulgaris
- Účinně pomáhá při: Lípa je vynikající potopudná droga s mírným účinkem uklidňujícím a současně močopudným, žlučopudným a spasmolytickým. Reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv. Její podávání je plně namístě při chorobách z nachlazení, při křečových bolestech v oblasti trávicího ústrojí a močových cest, při narušené funkci žlučníku.
-
Botanický popis a pěstování:
Lípa obecná je strom s větévkami v mládí lysými. Čepele listů jsou široce vejčité, velikosti 5 až 8 cm, na bázi šikmo srdčité až skoro uťaté, pilovité, krátce zašpičatělé, na lící tmavozelené, na rubu bledší. Vrcholíky jsou nicí se 4 až 10 květy, nažka široce vejčitá průměru kolem 8 mm. Jde patrně o hybridní druh, tedy o křížence lípy velkolisté a lípy malolisté. Lípa je hojně pěstovaný strom, rozšířený v celé Evropě, občas zplaňující.
Sběr a používané části:
Předmětem sběru je lipový květ, což je vlastně květenství s blanitým jazykovitým listenem, sbíraný na počátku květu. Pro léčební účely se sbírají květenství všech tří druhů (obecná, velkolistá, malolistá). Jiné druhy jsou pro sběr nevhodné. Občas bývá drogou i list, který se používá především k inhalacím při aromaterapii. Květ je nejlépe sbírat odpoledne mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.
Způsob použití:
Nejoblíbenější lékovou formou je nálev. Podáváme-li ho v horké koupeli, má mimořádné účinky potopudné. Zkušenosti ukázaly, že nejúčinnější aplikace potopudného léčiva je asi po patnácté hodině odpolední a pak večer. Protizánětlivého účinku dosáhneme přidáním tinktury do čaje, tedy formou lihovodného roztoku. Lipový čaj podáváme velmi často zcela samostatně, s citronem, s malinovou šťávou nebo v koncentraci s acylpirinem. Jinak je lipový květ vhodnou drogovou směsí. Často jej kombinujeme s květem černého bezu, s heřmánkem, s listem maliníku nebo s květem tužebníku jilmového. Droga je vhodná pro pediatrickou a geriatrickou praxi a většina nemocných toleruje i dlouhodobé podávání. Květ je však značně alergotropní, a proto je zcela zásadně kontraindikováno podávání formu inhalací. Pro léčbu inhalací je maximálně vhodný lipový list, který alergické reakce nepodněcuje. Inhalační aplikaci lipového listu volíme například při rychlém nástupu horečky, třeba při chřipce. Ruští autoři dokonce uvádějí možné zlepšení určitých podob astmatu pomocí těchto inhalací.
Zajímavosti:
„Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“