Kopretina Řimbaba na zklidnění a relaxaci
Kopretina Řimbaba na zklidnění a relaxaci
-30%

Původní cena 110 Kč. Ušetříte 30% (33 Kč) 77 Kč

Momentálně vyprodáno Sledovat dostupnost
Naděje - Mgr. Jarmila Podhorná

Podpora zklidnění, relaxace, snížení napětí v hlavě, udržování normálního glukózo-inzulínového metabolismu, periferního krevního oběhu, fyzické a psychické povzbuzení, usnadnění překonávání menopauzálních projevů. Více

Kód produktu: P00123-50mlDoprava a platba

Podpora zklidnění, relaxace, snížení napětí v hlavě, udržování normálního glukózo-inzulínového metabolismu, periferního krevního oběhu, fyzické a psychické povzbuzení, usnadnění překonávání menopauzálních projevů.

  • Latinský název: Pyrethrum parthenium
  • Účinně pomáhá při: Droga působí jako účinný prostředek proti horečce, rozšiřuje cévy, zmírňuje nejrůznější bolesti, stimuluje žaludeční aktivitu a působí též protirevmaticky. Řimbaba je předním bylinným léčivem s účinkem antimigrenózním a lze ji účinně využít i při menstruačních bolestech a v šestinedělí k rekonvalescenci dělohy. Z drogy lze též připravit účinné kloktadlo a mírně projímavý čaj. Jančovým objevem je její mimořádně účinné působení v homeopatické formě na střevní záněty, včetně Crohnovy nemoci. Bylina se rovněž hojně využívá k zevnímu působení. Čerstvou bylinu lze například podrtit válečkem na těsto, aby pustila šťávu, lehce osmažit na slunečnicovém oleji a horkou přikládat při kolikovitých bolestech v břiše, ale i při silných bolestech kloubů.
  • Botanický popis a pěstování:

    Řimbaba obecná je silně aromatická trvalka s přímou, větvenou a hranatou lodyhou, dorůstající výšky až jeden metr. Dolní listy jsou řapíkaté, horní přisedlé, všechny v obrysu vejčité, peřenosečné až lichozpeřené, s jednou až pěti jařmy peřenoklaných úkrojků. Chocholík je řídký, s 15 až 20 dlouze stopkatými úbory, terčové oboupohlavní květy jsou žluté, jazýčkové květy samičí bílé. Plodem je milimetrová nažka. Květe v červnu až v srpnu. Řimbaba pochází z jihovýchodní Evropy, u nás se pěstuje jako okrasná rostlina, v teplejších oblastech i zplaňuje. Přestože nejkvalitnější léčivou drogu poskytuje bylina volně rostoucí, výjimečně lze využít i pěstované variety. Do obchodu přicházejí semínka jen ojediněle pod platným botanickým názvem, častěji je možno vidět označení kopretina řimbaba.

    Sběr a používané části:

    Předmětem sběru a užití je kvetoucí nať, sbíraná podle možnosti na počátku rozkvětu.

    Způsob použití:

    Jako profylaxi migrény doporučují britské prameny sníst denně jeden čerstvý list řimbaby, při vlastní léčbě pak dva až tři listy, maximálně však pět, nejlépe mezi chleby. Při přímé prosté konsumaci mohou vzniknout u disponovaných osob v ústech nepříjemné vyrážky. Vhodnou lékovou formou je tinktura. Při nástupu migrény doporučují pan Janča a Zentrich vzít každou půlhodinku 5 až 10 kapek. Po překonání záchvatu je třeba v léčbě dále pokračovat v dávkování tři krát denně 10 až 15 kapek. Může se použít i nálev, nejlépe čtyři krát denně po 125 ml, nebo jemně mletého prášku ze sušené byliny, nejčastěji v dávce čtyři krát denně na špičku kulatého nože.

    Zajímavosti:

    Řimbaba je prastará léčivka, které si nyní více všímají moderní farmakologové. Nicholas Culpeper o ní hovoří: "... bylina rozdrcená a přikládaná na zápěstí na počátku zimničného záchvatu dokáže si s ním poradit ...". Při zánětu středního ucha někdy stačí, když nemocnému na postižené straně hlavy strčíme lístek řimbaby do ucha a zánět odezní. Při zánětu tlustého střeva stačí 3 až 5 kapek do trošky vody a zánět se nejpozději do 7 minut uklidní. Opakované podávání zánět většinou vyléčí. Při zánětech pohlavních orgánů stačí opět vsunout lístek řimbaby do ucha, ale na opačné straně zánětu (například levý vaječník - pravé ucho a naopak) a zánět rovněž mizí. Zde je ovšem třeba velká opatrnost, tinktura je dobrá nasadit raději po poradě s odborníkem, protože doba ponechání lístku v uchu se řádově počítá na desítky sekund.


    „Informace v tomto odstavci převzaty z publikací: J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin I. – VII díl.“