Gotu kola - "bylina osvícení"
Nebudeme Vám nabízet žádný slazený kolový bublinkový nápoj. Místo toho raději představíme indickou “fontánu života”, na kterou tamní obyvatelé a vyznavači bojového a zároveň uklidňujícího umění tai chi čí jógoví mistři nedají dopustit. Gotu kola je poněkud exoticky znějící název pro pupečník asijský. V Ájurvédě i čínské lidové medicíně je po tisíce let symbolem dlouhověkosti a říkají ji také “bylina osvícení”.
A že gotu kola umí spravit víc než jen sedmou korunní čakru:
-
urychluje hojení ran a oparů,
-
ocení ji lidé s problémem padání vlasů,
-
je skvělá při prevenci vzniku žaludečních vředů,
-
omlazuje a vyživuje pleť,
-
podporuje krevní oběh a funguje preventivně proti trombózám,
-
působí proti zánětům a detoxikuje organismus,
-
zlepšuje náladu a bojuje proti úzkostným a depresivním pocitům,
-
posiluje správnou funkci mozku a jeho kognitivní funkce v čele s pamětí,
-
působí jako sexuální stimulant.
Gotu kola neboli pupečník asijský zaujímá v tradiční indické i čínské medicíně důležité místo, ale stále větší popularitu si získává i v našich zeměpisných šířkách.
Tato štíhlá popínavá trvalka se vyskytuje v horkých bažinatých oblastech, zejména v Indii, na Srí Lance, v Číně, ale také třeba v Austrálii nebo jižní Africe. Bylina je rozšířena také po celé jihovýchodní Asii. Ve Vietnamu se odvar užíval k léčbě senility, epilepsie a některých forem hepatitidy. Indická ajurvéda rozpoznala její kladný vliv na lidský organismus už před několika tisíci lety a od té doby je Gotu kola její významnou součástí. K léčebným účelům se používají nejčastěji listy, jejichž tvar se přizpůsobuje oblastem, ve kterých bylina roste – ve vodě uvidíte listy široké a vějířovité, na suchu zase malé a tenké.
Gotu kola se podílí na činnosti centrální i periferní nervové soustavy jako tonikum a adaptogen. Gotu kola se zařazuje do kategorie tzv. mozkových nutrientů, protože významně přispívá k posílení paměti a zlepšení koncentrace. Co se týče účinných složek, je třeba uvést hlavně tzv. triterpeny, konkrétně asiatikosidy. Podle odborníků zvyšují tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a napomáhají zlepšení periferního krevního oběhu. Gotu kola podle jejich informací posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve. Právě tyto vlastnosti z ní dělají doplněk při celkové léčbě křečových žil. Protože podporuje zdravý vývoj pojivové tkáně, může hrát také pozitivní roli v léčbě popálenin, koloidních jizev, vředů a různých ran, doporučuje se také při lupénce a ekzémech.
Zajímavé výsledky ovšem Gotu kola dosahuje i ve studiích testujících její vliv na duševní schopnosti. S největší pravděpodobností se podílí na zlepšení paměti, soustředění a schopnosti učit se. Někdy se dokonce uvádí, že prohlubuje a aktivizuje centrum řeči, čehož se může využít při rehabilitaci po infarktu. Indové věří, že listy Gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti. V tradiční medicíně se uvádí, že skrze nervovou soustavu pomáhá ovlivňovat mnoho biologických dějů – zlepšovat mentální funkce, zpomalovat degenerativní změny v mozku a periferní síti, zlepšovat periferní krevní oběh (eliminovat vznik a rozvoj křečových žil, městků a sraženin), urychlovat rekonstrukci vnitřních tkání a kůže po nemocech a úrazech. Napomáhá zmírňovat bolesti hlavy, pomáhá tělu při zvýšené tělesné teplotě, poruchách spánku, posilovat paměť, snižovat únavu a depresivní náladu. Je vhodná jako pomoc při hojení, proti revmatickým bolestem, proti zadržování vody v organismu, při chrapotu, kašli a kožních onemocněních.
Gotu kola má tisíciletou pověst omlazujícího přípravku, kterou potvrdily moderní vědecké výzkumy.